Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Den godmodige og livskloge træner Ted Lasso får kam til moustachen, da han vender tilbage til Richmond som træner for det nye damehold.

Serien er rystende banal, men svær ikke at knuselske

Jason Sudeikis spiller Ted Lasso,  der må indse, at det er noget andet at træne et kvindefodboldhold end et mandligt.  Foto: Apple TV+
Jason Sudeikis spiller Ted Lasso, der må indse, at det er noget andet at træne et kvindefodboldhold end et mandligt. Foto: Apple TV+

Da sæson tre af fodboldkomedieserien om den gæve og ejegode Ted Lasso lukkede og slukkede for tre år siden med mine til ingensinde at vende tilbage til fladskærmene, var der mere end almindelig tristesse blandt seriens ganske mange fans.

Ikke alene formåede den menneskekloge og evigt optimistiske sydstatsamerikaner med den syngende accent og det prangende overskæg at sprede glæde og skabe fred blandt tidselgemytter i den engelske fodboldklub Richmond. Han blev også en del af omgangskredsen for seerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her