Ny Netflix-serie er underholdende, effektiv og alvorligt sjov

Fra rollen som Vanessa Diaz i den sørgmodige dramaserie ’Six Feet Under’ tager Justina Machado (i midten) bittersødmen med over i en sitcom om en hårdt prøvet cubansk mor.
Fra rollen som Vanessa Diaz i den sørgmodige dramaserie ’Six Feet Under’ tager Justina Machado (i midten) bittersødmen med over i en sitcom om en hårdt prøvet cubansk mor.
Lyt til artiklen

Prøvligeathøreher. Enlig mor. Datter af ekspatrieret cubansk danserinde. Hun er sygeplejerskeuddannet krigsveteran, men får ingen psykologisk bistand til at bearbejde sine oplevelser. Hun er separeret fra sin mand, der også er veteran, men nu beskæftiget som sikkerhedsvagt i udlandet. Han lider af posttraumatisk stress og selvmedicinerer med alkohol og receptpligtig medicin. Hun bor nu i en lejlighed med sin mor og to børn. Lejligheden har ikke soveværelser nok, så hun må sove i den ene af stuerne. Den ældste datter bakser med at springe ud som homoseksuel. Hendes lillebror er en selvoptaget møgunge, der ikke kan forstå, at penge ikke bare gror på træerne, så han kan købe gummisko i ublu mængder. Og mormoren har problemer med at tilpasse sig livet i Amerika; hun insisterer på cubanske traditioner og adfærdsmønstre.

'Arvingerne' viser et fornemt portræt af en knust patriark

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her