Dansk gipsfigur mistænkt for at bespotte profeten

Das Beckwerk (tv) tager afsked med Claus Beck-Nielsen. Det er en gipsfigur, som den på billedet, der er mistænkt for at bespotte profeten.
Das Beckwerk (tv) tager afsked med Claus Beck-Nielsen. Det er en gipsfigur, som den på billedet, der er mistænkt for at bespotte profeten.
Lyt til artiklen

Det er svært at slippe af med sin identitet.

Og hvis ikke den danske kunstner, der engang kaldte sig Claus Beck-Nielsen, allerede havde lært det, da han for nylig lod sin identitet i samme navn afgå ved en død, får han ekstra lektioner i det i disse dage, hvor den egyptiske sikkerhedstjeneste tilsyneladende tilbageholder en gipsafstøbning af kunstnerens egen krop i den internationale lufthavn i Cairo og nægter at lade den indføre i landet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her