ARoS: Send flere penge

Hjælp!  Kunstnerisk kan museumsdirektør Jens Erik Sørensen spejle sig i ros fra både kunstnere og anmeldere, men 'Boy'-skulpturen i baggrunden har en grund til at dukke sig: Museet har de sidste tre år kæmpet med millionunderskud, og nu truer hoveddonatoren med at trække sig. Arkivfoto: Rasmus Baaner
Hjælp! Kunstnerisk kan museumsdirektør Jens Erik Sørensen spejle sig i ros fra både kunstnere og anmeldere, men 'Boy'-skulpturen i baggrunden har en grund til at dukke sig: Museet har de sidste tre år kæmpet med millionunderskud, og nu truer hoveddonatoren med at trække sig. Arkivfoto: Rasmus Baaner
Lyt til artiklen

Efter millionunderskud, dårlige budgetter, nedjusteringer og udsigt til mere af det hele går kunstmuseet ARoS' ledelse nu til kulturpolitikerne på Christiansborg og beder om hjælp. Århus-museet har på sine fem leveår fået ry for at have udstillinger af høj klasse med både dansk og international samtidskunst.

Men efter de første år med strømme af nysgerrige, der skulle ind og se det nye museumsbyggeri, er besøgstallet faldet drastisk. I løbet af de seneste tre år er publikumstilstrømningen faldet med 43 procent, og indtægterne falder med. Ydermere har museets absolutte hovedsponsorer, Ny Carlsbergfondet, truet med at trække sig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her