Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Kunstner lader skygge repræsentere Lewinsky på Clinton-maleri

Lyt til artiklen

Bill Clinton kan ikke lide det her maleri af sig selv, siger kunstneren, der har malet det. Han hedder Nelson Shanks og er ifølge Philadelphia Daily News en kæderygende og Cola Light-drikkende herre på 77 år, som gennem årene har malet en del af verdens berømtheder, som for eksempel pave Johannes Paul II og prinsesse Diana.

Hillary Clintons memoirer vil blive købt af mange og læst af få

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
USA har efterladt forurening i Grønland, der er mere omfattende, end det tidligere har været fremme. Det viser en kortlægning, som Politiken har foretaget af USA’s mindst 36 tidligere baser og militære installationer på verdens største ø. Flere hundredetusinde liter dieselolie, mange tusind tons farligt eller forurenet affald, millioner af liter lavradioaktivt spildevand, miljøgifte og tungmetaller er efterladt i den grønlandske natur. Forureningen skader muslinger og andre havdyr. Nu vil USA tilbage til flere af baserne.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her