Facebook kan lokke de unge på museum

Dialog. Danske museer har svært ved at tiltrække unge, viser en ny stor kortlægning. Der kræves en ny form for dialog. (Arkiv)
Dialog. Danske museer har svært ved at tiltrække unge, viser en ny stor kortlægning. Der kræves en ny form for dialog. (Arkiv)
Lyt til artiklen

Hvis danske museer har en ambition om at fange unges opmærksomhed, skal de bruge flere kræfter og være langt mere synlige på sociale netværk som især Facebook.

I dag kommunikerer museerne ofte på trykte medier som plakater, der hænges op på uddannelsessteder. Men de unge bruger de digitale medier. Museerne skal ikke bare være på Facebook, de skal også indbyde de unge til dialog og debat, der kan inspirere dem til at gå på museum. Samtidig skal museerne satse mere på særlige events for eksempel om aftenen, der kan tiltrække de unge.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her