Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Douglas Coupland: »Vi deltager alle sammen i et stort videnskabeligt eksperiment«

Tidsspotter. Douglas Couplands kunstværk, der består af slogans, ville ikke give mening for 25 år siden.
Tidsspotter. Douglas Couplands kunstværk, der består af slogans, ville ikke give mening for 25 år siden.

Let’s meet in real life’, står der skrevet med sort på lysende pink baggrund på en af de 15 plakater, man lige nu kan møde rundtomkring i København. ’I miss my pre-internet brain’, hedder det i skrigende gult på en anden.

Forfatteren bag de 15 budskaber er canadieren Douglas Coupland, og budskaberne er en del af hans kunstværk med titlen ’Slogans for the 21st. Century’. I København er de hængt op i forbindelse med kunstfestivalen Chart Art Fair, der finder sted fra 26. til 28. august.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her