Overseksualiseret kunst: Verdens største kunstmuseer underkaster sig censur

Det er knæfald for vold og trusler, når musser censurerer sig selv, som kunstmuseet Louvre har gjort, mener dansk Aros-direktør.
Det er knæfald for vold og trusler, når musser censurerer sig selv, som kunstmuseet Louvre har gjort, mener dansk Aros-direktør.
Lyt til artiklen

Indtil for ganske nylig var det meningen, at et stort bygningsværk, hvis arkitektur leder tankerne hen på en skulpturel og morsom fremstilling af to mennesker, der knalder, skulle indgå i megakunstmessen Fiac i Tuileries-haven ved Louvre i Paris, der åbner om et par uger.

Men det bliver ikke til noget, fik det hollandske kunstnerkollektiv Atelier Van Lieshout pludselig at vide midt i forberedelserne på deres medvirken i den prestigiøse kunstmesse med megaværket ’Domestikator’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her