Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Mediemogul handlede i »ond tro«, da han forsøgte at overdrage kontrollen med familievirksomheden til sin ældste søn uden om de andre børn. Men dramaet er på ingen måde slut.

Rupert Murdoch taber sag mod sine børn

Rupert Murdoch flankeret af sine sønner Lachlan (til venstre) og James, da faderen i 2016 blev gift med Jerry Hall. Nu blæser der anderledes kolde vinde mellem de tre mænd i Murdoch-dynastiet.   Foto: Peter Nicholls/Ritzau Scanpix
Rupert Murdoch flankeret af sine sønner Lachlan (til venstre) og James, da faderen i 2016 blev gift med Jerry Hall. Nu blæser der anderledes kolde vinde mellem de tre mænd i Murdoch-dynastiet. Foto: Peter Nicholls/Ritzau Scanpix

Det kunne være hentet fra et afsnit af tv-serien ’Succession’, men sagen her udspiller sig i virkeligheden.

I et retslokale i staten Nevada, USA, har mediemogulen Rupert Murdoch kæmpet en bitter kamp mod flere af sine børn om, hvem der fremover skal have kontrol over hans forretningsimperium, der blandt andet tæller Fox News og Sky.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her