En dokumentar om Grønland har kastet DR ud i stor troværdighedskrise og massiv politisk kritik. Men politikerne skal ikke blande sig i ledelsen af DR, siger DR’s nye formand. Foto: Jacob Ehrbahn

Politikernes krav til DR havde ingen indflydelse på beslutningen om at trække kontroversiel dokumentarfilm tilbage og fyre en chef, siger DR’s nye formand, Lars Gert Lose, som nu udtaler sig om sagen.

DR’s formand: »Der har ikke været et eneste forsøg på at påvirke mig«

En dokumentar om Grønland har kastet DR ud i stor troværdighedskrise og massiv politisk kritik. Men politikerne skal ikke blande sig i ledelsen af DR, siger DR’s nye formand. Foto: Jacob Ehrbahn
Lyt til artiklen

Balladen om DR-dokumentaren ’Grønlands hvide guld’ har kastet DR ud i en af de største tillidskriser i mange år. Kritikken er haglet ned over Danmarks ældste public service-institution, der blandt andet er blevet beskyldt for manipulation og vildledning om Danmarks fortjeneste på Grønland.

DR har reageret famlende, mens politikere og kritikere har krævet dokumentarfilmen trukket tilbage og de ansvarlige fyret. Selv kulturministeren har været ude med kritik.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her