Heidi Frederikke Sigdal overtager direktørstolen hos ugebladet Alt for damerne efter Rikke Dal Søttrup.

Tidligere tv-­vært bliver chef­redaktør for uge­blad

Foto: Henning Hjorth
Foto: Henning Hjorth
Lyt til artiklen

Det bliver den tidligere tv-vært Heidi Frederikke Sigdal, der sætter sig i direktørstolen hos ugebladet Alt for damerne, når Rikke Dal Søttrup stopper til april efter ni år.

Det skriver Story House Egmont, der står bag en række mediebrands, herunder Alt for damerne, i en pressemeddelelse.

Heidi Frederikke Sigdal bliver både chefredaktør for ugebladet og alt.dk, som er Story House Egmonts digitale satsning med egen redaktion, der bringer indhold fra en række af mediehusets ugeblade og magasiner.

Den 48-årige kommende chefredaktør var i sammenlagt 17 år vært på blandt andet ’TV 2 Sporten’ og ’Go’ morgen Danmark’.

Derudover har hun de seneste år siddet i flere bestyrelser og blandt andet været tilknyttet DBU’s indsats for pigefodbold.

Marianne Gram, der er magasin- og ugebladdirektør i Story House Egmont, kalder Heidi Frederikke Sigdal en »stærk journalist« med forretningsmæssig kunnen.

»Hun kommer med overbevisende kvalifikationer, og jeg føler mig sikker på, at hun stille og roligt vil udvikle det efterhånden 80-årige Alt for damerne til glæde for bladets og alt.dk’s mange læsere og brugere«, siger hun i pressemeddelelsen.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her