Tinder mister millioner af brugere, og det er især kvinder, der er trætte af at swipe. Men nu skal kvinderne vindes tilbage med dobbeldates og matching efter eksempelvis musiksmag.

Kvinderne er trætte af at swipe og forlader Tinder

Tinder har mistet mange brugere. Især kvinderne vender ryggen til platformen, som nu indleder en offensiv for at vende udviklingen. Tegning: Mette Dreyer
Tinder har mistet mange brugere. Især kvinderne vender ryggen til platformen, som nu indleder en offensiv for at vende udviklingen. Tegning: Mette Dreyer
Lyt til artiklen

Datingappen Tinder er blevet en mandeklub. Og det er dårligt for forretningen.

Så nu gør datingkoncernens topchef det til sin hovedprioritet at tiltrække flere kvinder og dermed vende en kedelig udvikling for Tinder, skriver Financial Times.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her