TV 2 risikerer at blive mødt med en række skærpede krav til programindholdet efter skandalen og tilbagetrækningen af ’Alle elsker Rasmus’. Flere partier tager den dagsorden med til medieforhandlinger.
Efter Rasmus Wallbridge-skandalen:Politikere vil øge kravene til TV 2
TV 2's 'Badehotellet' udviklede sig til at blive den største seersucces i nyere tid. Den slags og andre danskproducerede programmer bør TV 2 lave mere af end i dag, mener en række organisationer fra film- og tv-branchen. Arkivfoto: Jens Dresling
Medieskandalen om underholdningsprogrammet ’Alle elsker Rasmus’ får nu flere politikere og regeringspartier til at kræve et eftersyn af TV 2’s public service-forpligtelser, så den slags ikke kan gentage sig.
I dag er det kun TV 2’s hovedkanal, der er omfattet af public service-krav, mens TV 2’s øvrige kanaler ikke er det. De drives udelukkende på kommercielle vilkår.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.