Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

X Factor-deltagere bliver sendt til psykologsamtaler

dommerne. X Factor-deltagerne bliver i år vurderet af en psykolog, før de møder dommerne. Her er dommerteamet fotograferet ved programpræsentationen.
dommerne. X Factor-deltagerne bliver i år vurderet af en psykolog, før de møder dommerne. Her er dommerteamet fotograferet ved programpræsentationen.

De deltagere, der i aften toner frem på tv og tester deres drøm om en sangkarriere foran tre stride dommere og et levende publikum, er alle blevet vurderet af en psykolog, for at fastslå, om de kan holde til den kraftige medieeksponering. Det har ikke ført til udelukkelse af nogle deltagere, men betydet, at DR er bedre forberedt på, hvilke deltagere de har med i programmet, fortæller DR’s underholdningschef Jan Lagermand Lundme. »Vi ved hvor meget, de kan tåle og klare, og vi har haft muligheden for at gøre dem opmærksomme på, hvad de går ind til – hvis der overhovedet er nogen, der stadig er i tvivl om det«, siger han. Har lyttet til kritikken Psykologvurderingen er et forsøg på at undgå en gentagelse af situationen i foråret, da 'X Factor' fik skarp kritik for at udstille danskere, der kunne virke, som om de var udviklingshæmmede eller led af autisme.

LÆS ARTIKLER OM SAGEN Etisk Råd: 'X Factor' er hensynsløst&Ekspert: X Factor lærer børn at mobbe

Derfor tester kanalen nu, om det er forsvarligt at udstille deltagerne på landsdækkende tv, allerede før deltagerne møder dommerne.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her