Flere store amerikanske forlag går nu til heftigt modangreb mod beskyldninger for at have indgået aftaler om at holde priserne på e-bøger oppe, mod at Apple kunne få 30 pct. i salgsgebyr.
Kartellignende aftale
De amerikanske myndigheder mener, der har været en kartellignende aftale, som skulle modvirke netboghandlen Amazons praksis med at sælge e-bøger for 9,99 dollar. LÆS OGSÅSmå boghandlere støtter Apple i stor retssag om aftalte bogpriser
MacMillan siger, myndighederne ikke har præsenteret skygge af bevis, men bare lagt insinuation oven på insinuation.
Apple afviser
Ifølge myndighederne skulle aftalerne mellem forlag og Apple være indgået mellem topdirektørerne under middage på dyre Manhattan-restauranter.
Penguin afviser og siger, der var tale om rent sociale arrangementer. Apple har tidligere afvist beskyldningerne og sagt, at staten går monopolet Amazons ærinde. FACEBOOK
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Jeg ringede til firmaet bag Aula for at høre, om Moderaternes påstand virkelig er sand
-
Det er at lukke øjnene, når vi nægter at erkende, at det har noget med etnicitet at gøre
-
Ung kvinde: Der er gået noget helt galt med de danske mænd
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce