Hvis man i Google begynder at skrive ordene ’Bettina Wulff’, foreslår søgemaskinen automatisk, at man søger på ting som ’Bettina Wulff prostituierte’ eller ’Bettina Wulff red light-district’. Prøv selv. LÆS OGSÅI dag får Google helt styr på dit liv
Det er faldet Bettina Wulff, der er Tysklands ekspræsident Christian Wulffs kone og dermed tidligere førstedame, for brystet, og derfor sagsøger hun nu søgemaskinen. Krænkende og injurierende
Søgeforslagene, mener hun, er krænkende og injurierende, og Google skal derfor sørge for at lukke ned for dem.
LÆS OGSÅKorrespondent: Merkel kan vinde på Wulffs afgang
Den amerikanske søgemaskine afviser dog og forsvarer sig med, at forslagene er automatiske og derfor ikke krænkende. Forslagene skabes på baggrund af det, folk søger på, lyder det.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Derfor lukker festival: »Det er sværere i København, end vi havde forventet«
-
Wegovy, jeg slår op
-
Rejsebureau om turismen på elsket tropeø: »Det er gået helt bananas«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce



























