Tidligere præsidentfrue sagsøger Google

Lyt til artiklen

Hvis man i Google begynder at skrive ordene ’Bettina Wulff’, foreslår søgemaskinen automatisk, at man søger på ting som ’Bettina Wulff prostituierte’ eller ’Bettina Wulff red light-district’. Prøv selv. LÆS OGSÅI dag får Google helt styr på dit liv Det er faldet Bettina Wulff, der er Tysklands ekspræsident Christian Wulffs kone og dermed tidligere førstedame, for brystet, og derfor sagsøger hun nu søgemaskinen. Krænkende og injurierende Søgeforslagene, mener hun, er krænkende og injurierende, og Google skal derfor sørge for at lukke ned for dem.
LÆS OGSÅKorrespondent: Merkel kan vinde på Wulffs afgang Den amerikanske søgemaskine afviser dog og forsvarer sig med, at forslagene er automatiske og derfor ikke krænkende. Forslagene skabes på baggrund af det, folk søger på, lyder det.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her