Casper Christensen: Jens Rohde vidste intet om radio

KRITIK. Casper Christensen blev»ødelagt« af at arbejde under Jens Rohdes ledelse på TV 2 Radio.
KRITIK. Casper Christensen blev»ødelagt« af at arbejde under Jens Rohdes ledelse på TV 2 Radio.
Lyt til artiklen

Casper Christensen har tidligere haft stor succes med at lave radio - blandt andet med programmet 'Tæskeholdet'.

Men nu slår komikeren fast, at han har underholdt danskerne via det medie for sidste gang. Et bekendtskab med TV 2 Radio og den daværende direktør Jens Rohde, der i dag er medlem af Europaparlamentet for Venstre, har taget lysten fra ham:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her