Læserne: Medierne skal straffes hårdere

Forsiden. Et stort flertal af danskerne mener, at medierne skal bruge forside til at korrigere urigtige oplysninger i stort anlagte personsager.
Forsiden. Et stort flertal af danskerne mener, at medierne skal bruge forside til at korrigere urigtige oplysninger i stort anlagte personsager.
Lyt til artiklen

Hammeren bør falde langt hårdere end i dag, når medier bringer urigtige oplysninger eller uretmæssigt hænger nogen ud på forsiden. Det mener et markant flertal af danskerne i en meningsmåling, som analysevirksomheden YouGov har lavet for kommunikationsvirksomheden Burson-Marsteller. 82 procent mener i undersøgelsen, at hvis folk eller virksomheder uretmæssigt bliver hængt ud på forsiden, skal pressenævnet kunne tvinge mediet til at bringe rettelsen samme sted.

Og nøjagtig lige så mange mener, at Pressenævnet skal uddele bøder til medier som Politiken, Ekstra Bladet eller TV 2 i særlig grove sager, hvor de bringer urigtige oplysninger. På linje Dermed ligger danskerne på linje med Folketinget. I sidste uge vedtog samtlige partier en såkaldt beretning om at stramme reglerne. »Medierne skal i fremtiden ikke kun bringe Pressenævnets kendelse, men et journalistisk bearbejdet dementi, der svarer nogenlunde til den oprindelige artikel. Og den skal placeres samme sted«, siger Socialdemokraternes politiske ordfører, Mogens Jensen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her