Sportsjournalist bortvist fra Ekstra Bladet efter anklage om fusk med kilder

Lidt af et scoop var det, da Ekstra Bladet i oktober kunne citere den argentinske stjerne Gonzalo Higuaín fra Napoli  (th.) for ros til FC Midtjylland. Lidt sværere viste det sig siden at få klarhed over, hvem han egentlig havde udtalt sig til. Og om han overhovedet havde sagt noget.
Lidt af et scoop var det, da Ekstra Bladet i oktober kunne citere den argentinske stjerne Gonzalo Higuaín fra Napoli (th.) for ros til FC Midtjylland. Lidt sværere viste det sig siden at få klarhed over, hvem han egentlig havde udtalt sig til. Og om han overhovedet havde sagt noget.
Lyt til artiklen

Sportsjournalist på Ekstra Bladet Michael Qureshi er stoppet som netop det: Sportsjournalist på Ekstra Bladet.

I en pressemeddelelse fra avisen kan man læse, at han er blevet bortvist, fordi han har benyttet sig af arbejdsmetoder, der »ikke er forenelige med de standarder, Ekstra Bladet sætter for journalistisk arbejde«. Hvad det dækker over, fremgår dog ikke entydigt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her