9-13-årige har fået deres eget sociale medie

Lyt til artiklen

Det var Tannaz inde fra A-klassen, som var den første, til at være på. Efter hende hoppede en pige fra samme årgang også med på den, og så en til. Rygtet løb i tredjeklasserne på Ålholm Skole i Valby, og snart ville alle gerne prøve appen musical.ly.

I løbet af foråret blev den også hentet ned til den dengang 9-årige Wilmas telefon. Siden har hun lavet knap 200 små videoer på appen, hun er fyldt 10 år og går nu i fjerde klasse. Hendes kærlighed til appen, hvor man mimer og danser til musik eller små satiriske samtaler, deler hun med mellem 100.000 og 200.000 andre danske unge - et estimat foretaget af pladeselskabet Universal. Og med over 100 millioner brugere over hele verden ifølge tal fra musical.ly selv.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her