TV 2 har de seneste dage mødt kritik for sin Rusland-dækning, der er blevet kaldt både »halleluja journalistik« og »russisk propaganda«. Senest har den tidligere TV 2-profil Samuel Rachlin været ude med riven. TV 2 står ved dækningen, men forholder sig til kritikken. Få overblikket over sagens udvikling her.

»Det er væmmeligt«: Mediefolk og eksperter kritiserer TV 2 efter Rusland-dækning

Tidligere TV 2-journalist og nyhedsvært Per Christiansen er en af dem, der har været ude at kritisere TV 2 for at have sendt en journalist og en fotograf til Rusland. Foto: Tim Kildeborg Jensen
Tidligere TV 2-journalist og nyhedsvært Per Christiansen er en af dem, der har været ude at kritisere TV 2 for at have sendt en journalist og en fotograf til Rusland. Foto: Tim Kildeborg Jensen
Lyt til artiklen

Er TV 2’s dækning af Rusland »væmmelig« og »naiv«, og har TV 2 ført propaganda for Putin med deres journalistik?

Det er nogle af de spørgsmål, der den seneste uge har været til debat på internettet og i de etablerede medier.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her