3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

I nat afholdt de deres traditionelle afslutningsritual i Tønder. Som de har gjort i 50 år. Men lige under overfladen på jubilæumsårets bedste koncert ligger et kultursammenstød på lur.

Da den første beskidte akkord brølede ud af højtalerne, tænkte jeg: 'Hvem har lukket dem her ind på Tønder Festival?!'

 Amerikanske S.G. Goodman spiller på Tønder Festival   Foto: Finn Frandsen
Amerikanske S.G. Goodman spiller på Tønder Festival Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Hun var midt i en tordenbuldrende udgave af sangen ’Supertramp’, da S.G.Goodman kiggede ud på publikum med et skævt smil:

»Okay, I er meget bedre end amerikanere til at klappe!«.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her