Ifølge koncertarrangøren er Till Lindemann ’højlydt, radikal, kompromisløs - og ustoppelig’.

Rammsteins frontmand gæster Danmark i eget navn

Foto: Mie Brinkmann
Foto: Mie Brinkmann

Om godt et års tid sætter Rammsteins frontmand, Till Lindemann, kursen mod K.B. Hallen på Frederiksberg og optræder i eget navn som en del af sin verdensturné ’World Tour 2027’.

Det annoncerer All Things Live Denmark i en pressemeddelelse.

Ifølge koncertarrangøren er den 63-årige tysker ’højlydt, radikal, kompromisløs - og ustoppelig’.

Till Lindemann var i 1994 med til at danne gruppen Rammstein, som spiller en undergenre af metal, der blandt andet blander industriel techno på hårdtslående numre som ’Du hast’, ’Sonne’, ’Amerika’ og ’Ich will’.

Rammstein-nummeret ’Führe mich’ fra bandets sjette album, ’Liebe ist für alle da’, var en del af soundtracket til Lars von Triers erotiske dramafilm, ’Nymphomaniac’, fra 2013.

Till Lindemann har også optrådt i andre musikalske konstellationer end i Rammstein og således også i eget navn, og det er det, der bringer ham til Danmark den 10. oktober 2027.

Rammstein gav i juni 2023 to koncerter på Dyrskuepladsen i Odense foran samlet set cirka 90.000 publikummer.

Senere samme måned indledte offentlige anklagere i Berlin en efterforskning af Till Lindemann, der var blevet beskyldt for seksuelle overgreb, misbrug af sin magtposition og distribution af narko.

Till Lindemanns advokater afviste alle beskyldninger.

Efterforskningen blev i august samme år lukket, da den indledende efterforskning ikke førte til nogen beviser.

Till Lindemanns kommende turné, ’World Tour 2027’, bliver musikerens tredje i eget navn.

Sidst han var på turné med Rammstein, var fra 2019 til 2024 som en del af bandets verdensomspændende stadionturné.

ritzau

PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her