Mew skal have ny bassist. Johan Wohlert forlader succesbandet for at koncentrere sig om familielivet, hvor han og kæresten, den tidligere Swan Lee-forsanger Pernille Rosendahl, venter deres første barn. Det oplyser Mew på deres hjemmeside. Johan Wohlert forlader Mew, netop som de oplever deres til dato største succes. Mews seneste album 'Mew... and the Glass Handed Kites' hitter både i Danmark og internationalt, og til sommer skal albummet udgives i USA. Bassisten kalder beslutningen om at forlade Mew en af de mest skræmmende ting, han har gjort i sit liv. »Men det er nødvendigt, fordi mit liv går ind i en ny og vigtig fase«, siger han. Bon voyage, Giovanni! De tre tilbageværende bandmedlemmer beklager Johan Wohlerts afgang. »Vi har haft mange fantastiske oplevelser sammen. Vi voksede nærmest op sammen, og han vil blive savnet. Men vi må huske, hvorfor han forlader os. Han skal være far. Et nyt og vigtigt kapitel begynder i hans liv, og vi ønsker ham alt det bedste. Bon voyage, Giovanni!«, skriver Jonas Bjerre, Bo Madsen og Silas Graae på Mews hjemmeside. Fortsætter som trio Mew fortsætter fremover som trio, men får tilknyttet en fast bassist til deres koncerter. Det betyder, at alle annoncerede koncerter bliver gennemført som planlagt. Bassisten er ifølge bandet allerede fundet, men hvem det er, holder de tre Mew-medlemmer hemmeligt lidt endnu. Rosendahl/Wohlert projekt Til gengæld fortæller stædige og vedholdende rygter i branchen, at Johan Wohlert og Pernille Rosendahl barsler med et nyt musikprojekt, som skal udkomme på A:larm Music. Pladeselskabet er stiftet af folk fra Playground, der tidligere distribuerede Swan Lee. A:larm udgiver i forvejen Mew.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Ud af 925.599 stemmer adskiller blot 43 nu de to kandidater
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.