Først var det Franz Ferdinand og Tool, der blev meldt klar til årets Roskilde Festival. I denne uge offentliggjorde festivalledelsen, at det tidligere Pink Floyd-medlem Roger Waters vil spille det klassiske 'Dark Side of the Moon' album i sin helhed på festivalen. Selskab af Dylan Og nu meddeler Musikmagasinet Gaffa, at albumaktuelle Morrissey også stiller op på Dyrskuepladsen i Roskilde. I et eksklusivt interview med bladet siger Morrissey desuden, at han får selskab af Bob Dylan og Queens of the Stone Age blandt hovednavnene på festivalens store scene. Oplysningen er endnu ikke bekræftet af Roskilde Festival. Morrissey besøgte sidst Roskilde i 2004 - en koncert, som han selv ser som højdepunktet på den succesfulde 'You Are The Quarry'-comebackturné. 3. april udsender Morrissey så sit niende soloalbum 'Ringleader Of The Tormetors'.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.