P6 Beat holder maraton-koncert i Koncerthuset

stærkt. Danske When Saints Go Machine kan bl.a. opleves til helaftenskoncerten i Koncerthuset.
stærkt. Danske When Saints Go Machine kan bl.a. opleves til helaftenskoncerten i Koncerthuset.
Lyt til artiklen

Den 15. december sætter DR-kanalen P6 Beat fokus på musikken med et otte-timers musikarrangement i Koncerthuset. Det sker under navnet 'P6 Beat rocker Koncerthuset' med 12 koncerter på Koncerthusets fem scener.

LÆS OGSÅ Dylan-lignende knægt er det nye Oasis

Aftenen byder på musik med navne som britiske Jake Bugg, danske When Saints Go Machine, Marie Fisker, Jakob Bellens, Christian Hjelm og Nikolaj Nørlund - og i løbet af de kommende uger vil der blive offentliggjort flere nye navne i P6 Beats sendetid.

Musikken giver tilbage til publikum »Koncerthuset kommer denne aften til at stå som det pulserende heartbeat for den musik, vi dyrker, og hele P6 Beat er pavestolte. Det her bliver jo helt unikt, for publikum kommer til at opleve nogle af de sejeste navne på helt tæt hold - og den kærlighed, P6 Beat til daglig giver til musikken, giver musikken igen til publikum til vores store fest,« siger Carsten Holm, vært på P6 Beat.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her