Stilfærdig publikumsdarling giver eksklusiv festivalkoncert

Sangfugl. Agnes Obel udgav debuten 'Philharmonics' i 2010. Pladen gav hende øjeblikkelig succes.
Sangfugl. Agnes Obel udgav debuten 'Philharmonics' i 2010. Pladen gav hende øjeblikkelig succes.
Lyt til artiklen

Smukfest i Skanderborg har netop offentliggjort to navne, der giver deres eneste danske festivaloptræden i år på netop Smukfest.

Der er tale om den norske singer-songwriter og guitarist Bernhoft og den danske sangerinde, sangskriver og pianist Agnes Obel.

Norsk succeshistorie
Bernhoft har en fortid i grupperne Explicit Lyrics og Span og solodebuterede i 2008 med albummet 'Ceramik City Chronicles'.

Han fik sit store gennembrud herhjemme i 2011, hvor han blandt andet optrådte på Spot Festival, hvor GAFFAs anmelder Simon Mikdal Andersen uddelte de maksimale seks stjerner og skrev »Det kan simpelthen ikke gøres bedre inden for soul-genren.«



Han har siden givet adskillige koncerter i Danmark.

Norsk soulprins er den fattige mands Prince

Dansk darling

Agnes Obel brød stort igennem i 2010 med sit debutalbum 'Philharmonics', der i 2011 modtog fem Danish Music Awards og har solgt godt også uden for Danmarks grænser.

Blandt andet er albummet købt i mere end 100.000 eksemplarer i Frankrig, og det har også solgt fint i Tyskland og Benelux-landene.

LÆS OGSÅ Skamrost sangfugl gæster Det Kongelige

Koncerten bliver den afdæmpede Agnes Obels første festivalkoncert i Danmark.

I september udsender hun sit andet album.

Ole Rosenstand Svidt, Gaffa

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her