Det Hvide Hus tager Justin Biebers sag op

Forbryderalbum. Justin Bieber blev i forrige uge arresteret for at køre medicin- og alkoholpåvirket i Miami.
Forbryderalbum. Justin Bieber blev i forrige uge arresteret for at køre medicin- og alkoholpåvirket i Miami.
Lyt til artiklen

Knap 236.000 amerikanere har nu skrevet under på en underskriftindsamling, der vil have den spirituspåvirkede bilist og canadiske popstjerne Justin Bieber deporteret fra USA.

I fredags reagerede Obamaregeringen på appellen, som allerede med 100.000 underskrifter forpligter regeringen til at gribe ind.

»En proces vil blive iværksat, ligesom vi er forpligtet til«, sagde Jay Carney, en talsmand for Det Hvide Hus, ifølge Mediaite, uden dog at forklare, hvilken proces de vil iværksætte.

Justin Bieber løsladt mod kaution efter ræs i Lamborghini

I underskriftindsamlingen står der blandt andet:

» (...) Vi ser gerne, at den farlige, hensynsløse, destruktive og stofmisbrugende Justin Bieber bliver deporteret, og hans greencard bliver inddraget. Han truer ikke blot vores folks sikkerhed, men han har også en dårlig indflydelse på vores nations ungdom. Vi vil gerne fjerne Justin Bieber fra vores samfund«.

Sandra Brovall

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her