2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Spotify går på børsen med stort underskud

Selv om Spotify aldrig har haft overskud, ser det ud til, at tjenesten kan blive en af de største teknologiintroduktioner på børsen i flere år, skriver amerikanske medier. Seth Wenig/AP
Selv om Spotify aldrig har haft overskud, ser det ud til, at tjenesten kan blive en af de største teknologiintroduktioner på børsen i flere år, skriver amerikanske medier. Seth Wenig/AP

Det er noget af et paradoks, der nu langsomt går på børsen i USA. Verdens største streamingtjeneste, Spotify, er ualmindelig dygtig til at få musikglade kunder i butikken, men lige så dårlige til at tjene penge. Alligevel kan tjenesten være 140 milliarder kroner værd på børsen.

For halvandet år siden rundede Spotify 100 millioner brugere, heraf betalte 30 millioner for at høre musik på tjenesten, resten brugte reklameudgaven.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her