Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Bankmand tog musikken dybt alvorligt, da han var med til at uropføre nyt værk for guldmønter på avantgardefestivalen G((o))ng Tomorrow.

Københavnsk festival har aldrig været mere hip, end da Lars Seier Christensen spillede på guldmønter i Refshaleøens kunsthangarer

Lars Seier Christensen (nr. 3 fra venstre) tog opgaven seriøst, da han deltog i spillet med guldet, og rigmandens hænder rystede, da opførelsen startede. Pr-foto
Lars Seier Christensen (nr. 3 fra venstre) tog opgaven seriøst, da han deltog i spillet med guldet, og rigmandens hænder rystede, da opførelsen startede. Pr-foto
Lyt til artiklen

Der var fadøl i plastikkrus og ingen stole til publikum, da musikfestivalen G((o))ng Tomorrow bød velkommen i de hangar-agtige haller hos kunstcentret Copenhagen Contemporary på Refshaleøen alleryderst på Amagers forblæste nordspids.

Festivalen er dedikeret til den allernyeste avantgarde inden for lyd og tonekunst, og den har aldrig været mere hip end i år, hvor publikum var ungt, mobilerne var fremme for at filme, og folk lejrede sig i skrædderstilling eller lagde sig på gulvet for at lytte til lyden af guldmønter.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her