Den amerikanske rocklegende Jerry Lee Lewis er død, 87 år. Det fremgår af hans hjemmeside, skriver AP. Lewis døde af naturlige årsager, bekræfter hans agent over for nyhedsbureauet AFP. Han døde i sit hjem i Memphis fredag morgen amerikansk tid.
Jerry Lee Lewis brød igennem lydmuren i 1950’erne med nu legendariske hits som ’Great Balls of Fire’ og ’Whole Lotta Shakin’ Goin’ On’. Lewis, der fik tilnavnet ’The Killer’, var en vigtig pioner inden for rock’n’roll og tilskrives en stor del af æren for den udvikling, genren siden tog. Han var både en ven af Elvis Presley og samtidig en rival i kampen om titlen som kongen af rock’n’roll.
»Han var der i begyndelsen sammen med Elvis, Johnny Cash, Chuck Berry, Little Richard, Carl Perkins, Fats Domino, Buddy Holly og alle de andre«, skriver forfatteren Rick Bragg, der står bag en biografi om Lewis, på rockikonets officielle hjemmeside.
»Og han så dem forsvinde en efter en, til det kun var ham der alene skulle aflægge vidnesbyrd og synge om rock’n’rolls fødsel«, skriver Bragg videre.
Jerry Lee Lewis’ karriere strakte sig over mere end et halvt århundrede. Ud over en fandenivoldsk optræden på scenen blev Lewis også kendt for sit kaotiske privatliv, der involverede vilde drukture og tumultariske ægteskaber.
Det er kun to dage siden, at underholdningsmediet TMZ fejlagtigt erklærede Lewis død. Meldingen blev kort efter dementeret, men inden da havde flere medier – også i Danmark – nået at bringe nyheden.
Ritzau



























