kritik Intet nyt under rocksolen

Lyt til artiklen

Er der grænser for, hvor længe rocken kan overleve på at hale inspiration op fra fortidens endeløst dybe brønd? Har bølgen af tilbageskuende rock toppet, og er det snart på tide at prøve at finde på noget nyt?

Den unge Århusianske kvartet Pinboys kommer tordnende. Her er tidsmaskinen indstillet på halvfjerdserne og den poppede punk, Pinboys sådan set formøbler hæderligt med den delte vokal mellem Anne Kalstrup og Jakob Thaulund Møller som særkende.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her