Mens pladeselskaber og politifolk slås om at komme i kontakt med britiske Babyshambles med den nok så berygtede sanger Pete Doherty vaklende rundt i fronten, kommer her et musikalsk livstegn fra briterne, som ellers lige har aflyst to koncerter i Danmark. At dømme efter titelnummeret til denne lille poppede parentes af en ep er der god grund til, at pladeselskaberne just nu kæmper om Babyshambles’ gunst.
Thi Doherty og co. mestrer logisk nok den svære kunst at trække en fin lille rockmelodi skæv (undskyld). ’The Blinding’ er et underspillet drøn af en på én gang gnistrende og stammende rocksang så funklende, som kom den fra Swinging London dengang i 1960’erne. Også den langsomt glidende ballade ’Love You But You’re Green’ har visse kvaliteter i retning af klassisk britisk rock. Men så er det vist også sagt. Stort potentiale
På ’I Wish’ flirter Babyshambles med ska på en veloplagt, men lovligt letbenet og poppet måde til trods for tekstens trang til selvransagelse over manglende økonomisk og menneskelig formåen: »I’m pimping almost every night / Watch my dreams flow by / Out of sight / I wish to God that I’d just been stabbed, oh«.
Stakkels Pete Doherty er måske slet ikke så stakkels endda. I hvert fald er potentialet til at få øre på. Hvis Babyshambles var bare lidt mere fokuserede, ville det ikke være rart at være konkurrent.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Ekspert: »Umiddelbart er det eneste, USA får ud af det her, højere inflation«
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























