Popkomet danser på skuldrene af Michael Jackson

Debuten fra  Vinnie Who er en af de bedste danske popudgivelser i år. Men den androgyne sanger kan nå meget længere, hvis han får lidt flere toner og farver på paletten.
Debuten fra Vinnie Who er en af de bedste danske popudgivelser i år. Men den androgyne sanger kan nå meget længere, hvis han får lidt flere toner og farver på paletten.
Lyt til artiklen

Det forfriskende pift i den gode gamle popmusik kommer ofte fra folk med et nyt, ungt årstal stemplet ind i dåbsattesten.

Det hjælper ligesom med et skud naivitet og en håbefuld tilgang frem for historiens tyngde, når man vil kaste sig ud den muntre leg at finde en appellerende melodi, der med lethed sætter sig fast i tiden. Solrød-knægten Niels Bagge har under sit falsetvridende alter ego Vinnie Who allerede fået hofterne til at snurre hurtigere på spillesteder og klubber rundt om i landet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her