Mere enkelt glider titelnummeret gennem de bløde britiske bakker i noget, der nærmer sig folkemusik med fløjte og akustisk guitar omkring en nedtonet, mild vokal. For så selvfølgelig at knække over på midten og udvikle sig til en hidsig elektronisk heksedans ud over stepperne! En fabel, man får lyst til at høre igen og igen. Der er dybde i horisonterne hos Gomez og meget at hente for den tålmodige vandrer i dette forunderlige landskab af lyde, skabt i en skøn blanding af kaos og klarsyn. Der kommer klare dråber ud af det destilleri, Gomez har stillet op, men indimellem farer drilske djævle ind i maskineriet og ryster rocken. Det gør alt sammen Gomez til riddere af et af de rockens sidespor, det er værd at køre med på. 'In Our Gun' er et overbevisende vidnesbyrd om, at man ikke skal afskrive et band på en enkelt halvsløj plade. Et imponerende og fascinerende comeback.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Forsker: Min forskning viser, at det er både virksomt og billigt – men sundhedsvæsnet prioriterer ikke løsningen
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Michelle Skov Karantonis




























