Måske ku' vi ...lige lave et hit? Til en ungdomsfilm hører musik, og følgelig er der masser af musik i '2 ryk og en aflevering'. Men for nu at blive i filmens fodboldsterminologi er det ikke medløbsbolde alt sammen. Ej heller er trænerens taktiske overvejelser lige gennemskuelige! Til at skabe den grundlæggende filmmusik til en film om nutidens århusianske unge har man valgt det poetiske århusianske undergrundsorkester Under Byen. Ikke ligefrem et hit-orkester, men det er et interessant sats, der betaler sig. Under Byen skaber masser af svævende billeder, hvor følelserne hvirvler tåget som uhåndgribelige elverpiger. I filmen træder de feminine kræfter stærkere frem i filmens anden del, så det er helt naturligt her, at Under Byen kommer til sin ret. Men i begyndelsen er det drengenes rumsteren og rastløse testoteron, der præger rytmen. Det bedste bud på et hit er Tiger Tunes og deres friskfyragtige 'Kick'n'Rush'. Som smittende ungdomssignatur har sangen alt, hvad man kan ønske sig. Men det er ikke desto mindre i den aktive ungdomsafdeling for drengespillere, soundtracket har problemer. Norske Kaizers Orchestra og den svenske popsømand Håkan Hellström har begge alt det anarkistiske overskud og al den energi, man kan ønske sig, men jeg tror man skyder ved siden af teenagepublikummets mål. Kaizers anarki og Hellströms newwaveschlagere skyder sig begge ind i en historisk sammenhæng, der vil tale mere klart og tydeligt til lyttere i en ældre aldersklasse. Så det er paradoksalt nok drengemusikken, der halter i en film, der dribler veloplagt om fodbold, fisse og følelser, mens pigemusikken virker mere rammende i sit drømmende musikalske budskab til den danske ungdom. Med Under Byen i et ømt og mystisk favntag med det unge øre bliver der lagt op til en konkurrence, hvor tænksomme barometerlyttere kan give sit bud på en fortolkning af 'Det er mig der holder træerne sammen'.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Mississippi er helt uforberedt på super tæt afstemning - har ingen lov om genoptælling
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Ekspert: Bemærkelsesværdigt, at der kun går få timer, inden en af Trumps egne lægger afstand
-
El-Sayeds frivillige mistede stemmen, da han så, hvordan valgfesten så ud
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.