Kritik Hamilton og venner swinger som i gamle dage

Det swinger som i de gode gamle dage, når Scott Hamilton & Friends slår sig løs på ny cd.
Det swinger som i de gode gamle dage, når Scott Hamilton & Friends slår sig løs på ny cd.
Lyt til artiklen

Her swinger det som i de gode gamle dage, og det allerede på det indledende Sonny Stitt-nummer ’Deuces Wild’, hvor Gene Ludwig i en hammondsolo finder lejlighed til helt emblematisk at indflette et melankolsk citat fra ’As Time Goes By’. Tenorsaxofonisten Scott Hamilton trakterer sit instrument med respekt for den store Ben Webster. Et koryfæ, som har sat sit uudslettelige præg på hans spil. Hør bare balladerne ’Save Your Love for Me’ og ’Sweet Slumber’.

Fine soloer
Det er Big Bens beåndede foredrag i de langsomme tempi, man tænker på. Faktisk så meget, at det skygger for den umiddelbare musikoplevelse. Selv i sin egen gedigent swingende ’Something for Red’ kigges Scott Hamilton over skulderen af Webster og af urjazztenoren Coleman Hawkins.

Også Ellingtons ’Cop Out’ holder til i fortidens jazzland. Med fine soloer fra Duke Robillards guitar plus velfungerende, men aldrig påtrængende trommespil fra Chuck Riggs bliver facit fire fuldt anstændige hjerter.

Skandinaviske musikere

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her