Når man ser titler som 'Strange Fruit', 'God Bless the Child' og 'Don't Explain', er det åbenbart, at det drejer sig om sange, Billie Holiday sang, selv om det indimellem ikke er så ligetil at genkende dem i Nnenna Freelons udlægninger. Men i modsætning til lignende forsøg, hvor man har kunnet synes, at de var forfejlede, lever de her deres selvstændige liv. Freelon er i besiddelse af sin egen stærke personlighed, så der er intet påtaget ved hendes fortolkninger, der kan gå helt på tværs af de oprindelige og heller ikke udviser større respekt over for de originale melodier. Det gælder bl.a. 'God Bless the Child', 'Them There Eyes' og 'All of Me'. For til det overbevisende indtryk, disse sange gør i deres nye versioner, bidrager nemlig på lige fod de fremragende, ukonventionelle arrangementer, pianisten Brandon McCune og trommeslageren Kinah Boto har skabt. Tilmed krydres de af fortræffelige soloindsatser som tenorsaxofonistens Dave Ellis' i 'What a Little Moonlight Can Do' og instrumentkollegaen Doug Lawrences i 'You've Changed' samt McCuens egen i 'Left Alone', en komposition, som Billie Holidays akkompagnatør Al Waldron var ophavsmand til.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Marco Rubio: En »historisk aftale«
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen