Jeg spekulerer undertiden på, om det er et specielt kendetegn for kvindelige pianister, at de har så svært ved at nære sig i deres anvendelse af pedal. Et indtryk, der i foreliggende tilfælde tilmed forstærkes af den omstændighed, at musikken er optaget i et lokale, der i forvejen er begavet med mere end rigelig rumklang. Det tjener ikke musikken til gavn på denne cd, hvor saxofonisten Hanne Rømer og pianisten Marietta Wandall manifesterer deres samarbejde, der har bestået i over 25 år. Også Rømers vokale foredrag af Mal Waldrons 'No More Tears', cd'ens eneste lånte bidrag, forekommer mig som overdrevent patetisk. Musikkens kvaliteter kommer til gengæld fint til udtryk i adskillige af de kompositioner, som Rømer og Wandall selv har skrevet. To stykker hæver sig over de øvrige. Det er Rømers 'The View' og Wandalls 'Der sidder en lille djævel under bordet og bider i mit ben'. I begge tilfælde smukt forløst af de to musikere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce