Med det fremragende barokorkester fra Freiburg har René Jacobs præsteret en af de absolut bedste 'Titus'-indspilninger på cd-markedet i dag. Tempiene er så rislende, så levende, så dramatisk ude på kanten og orkesterklangen så sprød, at de frække blæserfarver, strygersnerten og hammerklaveret må fange opmærksomheden selv hos dem, der med nogen ret har denne herskerhyldest af en bestillingsopera bogført for ujævn persontegning og stedvis kedsommelige recitativer. Med al sin farverigt vellydende dristighed og kant er denne nye dobbelt-cd en klar vinder. Oven i købet delikat pakket ned i en lille skatkiste af en smukt designet coverboks. Helt enkelt brillant.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.