Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Franskmand giver ny vinkel på den romantiske cello

Studie. Jean-Guihen Queyras sammen med dirigenten Pablo Heras- Casado under indspilningen af det sidste af tre album, som giver Schumanns musik en helt ny dybde.
Studie. Jean-Guihen Queyras sammen med dirigenten Pablo Heras- Casado under indspilningen af det sidste af tre album, som giver Schumanns musik en helt ny dybde.

Så nyt og alligevel så indlysende rigtigt lyder det, samarbejdet mellem den 49-årige franske cellist Jean-Guihen Queyras og et af de senere års absolut stærkeste orkestre med speciale i historisk opførelsespraksis, nemlig det tyske barokorkester fra Freiburg.

Ofte holder man sig til de idoler, man lærer at kende og vokser op med som ung, og for mange er det stadig mastodonter som Pablo Casals, Jacqueline du Pré og Mstislav Rostropovitj, der er kongerne og dronningen af det syngende strygeinstrument med den dybe, menneskelige stemme.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her