Festivalleder om vandskader: »Vi snakker flere hundred tusinde kroner«

Lyt til artiklen

Lørdag
Signe Lopdrup synes, det lyder, som om der bliver kastet sten ned på taget af Kulturhuset Indre By ved Nansensgade.

Gæster og medarbejdere trækker ud til ud til væggene og væk fra ovenlysvinduerne. De frygter, at de er ved at kollapse.

Kort efter begynder det at regne ned gennem pladerne af træbeton i loftet, hvor en række frivillige sidder og spiser aftensmad. Ikke dryppe. Regne.

Medarbejderne i Kulturhus Indre By, hvor festivalledelsen holder til, får hurtigt dannet en menneskekæde, som skal få merchandise og festivalprogrammer ud i nogle baderum, hvor det ser ud til at holde tørt.

Brygge og Pressen Festivalleder Signe Lopdrups telefon ringer. Først er det fra udendørsscenen ved Islands Brygge, hvor aftenens koncert med Bobo Moreno må aflyses. De fremmødte publikummer har søgt tilflugt i kulturhuset, mens lyn slår ned i havnebassinet udenfor. LÆS OGSÅSkybrud koster jazzfestival dyrt Kort efter ringer JazzHouse. Koncertsalen er oversvømmet. Aftenens koncert med Juhani Altoonen kan ikke afholdes som planlagt – den bliver dog afholdt forkortet og i akustisk version på husets scene, Herluf, på første etage. Så ringer arrangør Morten Wulff fra Pressen i JP/Politikens Hus, som om en halv time skal præsentere verdensstjernen Abdullah Ibrahim. Det ser ikke godt ud, siger han. Vandet vælter ned fra ventilationssystemet i loftet. Samtidig står publikum klumpet sammen i regnen uden for Pressen og venter på at komme ind til koncerten, som er udsolgt.

Aflysning I telefonen kan Signe Lopdrup høre, at alarmen i Pressen er gået, men hun bevarer optimismen. Der er jo en halv time til Abdullah Ibrahim skal på scenen. Tingene kan nå at ændre sig. Men kort efter lader Morten Wullf hende forstå, at koncertsalen ligner Furesø. De bliver enige om at aflyse. Søndag »Det, man er mest bange for, er jo de elektriske installationer rundt omkring. Men det ser ud til, at de har holdt«, siger Signe Lopdrup, inden hun ved middagstid og efter få timers søvn sætter sig på cyklen for at besigtige vandskaderne sammen med chefbooker Kenneth Hansen og Politikens udsendte. Signe Lopdrup har brugt morgenen på at danne sig et overblik over, hvilke scener og arrangører der har problemer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her