kritik Algiersk verdensmusiker skuffede igen

Algeriske Hasna El Becharia spiller godt nok på sin guitar, men hendes musikere trak niveauet ned. Foto: Martin Bubandt
Algeriske Hasna El Becharia spiller godt nok på sin guitar, men hendes musikere trak niveauet ned. Foto: Martin Bubandt
Lyt til artiklen

Pladeselskaberne leder konstant efter den rette pakke, når de skal sælge verdensmusikken. Kunstnere, der kombinerer historien, der næsten er for god til at være sand, med dragende sange og en fremtoning, man kan hænge alskens drømme på. LÆS GUIDENAfrikansk rumba og sigøjnerrap Hasna El Becharia fra Algeriet var en sådan pakke, da hun første gang blev præsenteret for vestlige øjne i starten af det nye årtusind.

Her var en længe skjult hemmelighed fra det sydlige Algeriet, vestlige mediers vådeste drøm om en muslimsk kvinde, der havde valgt friheden og kunsten på trods af farmands ønske om det modsatte.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her