Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Trompeten trængte helt ind til længslernes kerne

Virtuos. Tine Thing Helseth var en sikker og koncentreret solist.
Virtuos. Tine Thing Helseth var en sikker og koncentreret solist.
Lyt til artiklen

Der kan være flere grunde til, at en gruppe musikere sidder og gnider sig i hænderne.

Det kan være, fordi de har fået et job til et særligt fedt honorar. Det kan være, fordi de er sluppet for en ekstra orkesterprøve. Eller det kan skyldes, at de er i gang med at opføre en ny dansk trompetkoncert.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her