Vigtig fransk opera endte som et flop

Sprødt. Hver for sig var skyggespil og orkestermusik raffineret. Oven i hinanden fungerede det ikke.
Sprødt. Hver for sig var skyggespil og orkestermusik raffineret. Oven i hinanden fungerede det ikke.
Lyt til artiklen

På sin vis burde der have siddet en hel stribe glade hjerter over denne anmeldelse. For hvor tit kan man høre en af de vigtigste franske operaer fra 1600-tallet, komponeret af mesterkomponisten Jean-Baptiste Lully, i Danmark?

Og hvor tit kommer der internationale sangere med speciale i baroksang og gæstemusikere som dem fra det italienske ensemble L’Aura Rilucente forbi og synger og spiller, så man tror, man er til barokmusikfestival et sted nede i Europa?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her