Svenske Per-Otto Johansson begyndte sine dirigentstudier i Malmø, men afsluttede dem fredag i København. Og det med en lovende debut, hvorefter den svenske trompetist formelt kan skrive dirigent på visitkortet. Berlingske Tidende har været uforståeligt hård over for Per-Otto Johanssons debutpræstation, der trænger til rimelig behandling. Det får den her. Programmet, han havde valgt, var stort og romantisk, indledt af Sibelius' sugende smukke tonedigt 'En saga', der vederfaredes mere end den overfladiske udlægning, man kan være uheldig at opleve. Her er det ikke nok med dramatiske opbygninger. Sibelius arbejder med vekslende og overlappende instrumentgrupper i en orkestersats, der kræver omhyggelig afstemning, og sådanne forhold synes Per-Otto Johansson særligt opmærksom på. Det forhindrede desværre ikke Sjællændernes strygere i at spille med røven i vandskorpen. Pinligt under de bedste træblæseres niveau. Men strygerne revancherede sig da så nogenlunde i Dvoraks 8. symfoni, som med sin flotte - om end lovlig omhyggelige løsning af finalen - viste, både hvor kvaliteterne og farerne i Johanssons detaljefokuserede vinkel ligger. Heller ikke solistisk krydderi manglede, idet Signe Asmussen sang Alban Bergs 'Sieben frühe Lieder'. Selv om hun debuterede som mezzo for halvandet år siden, arbejder hun stadig med at få stemmen til at finde sit leje. I Bergs tidlige sange var der både mezzo- og soprankvaliteter. Men frem for alt en naturlig affinitet med det Strauss- og Mahlerpåvirkede univers, de syv sange repræsenterer. Dermed blev denne præstation en af de bedste, jeg endnu har oplevet fra den unge sangerindes side. Sådan som Signe Asmussen fortsat udvikler sig - både dramatisk og sangteknisk - er hun en fornøjelse at følge. Hellig Kors Kirke, hvor det træbeklædte loft giver en ikke-oversvømmende kirkeakustik, var i øvrigt en overraskende brugbar ramme om den symfoniske koncert, der gav lyst til et genhør med Johansson i en rigtig koncertsal. Måske med Sjællænderne, som han - ligesom Aalborg og Aarhus Symfoniorkester - tidligere har dirigeret.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Trump: Vi vil trække langt flere end 5000 soldater hjem fra Tyskland
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























