Der er afgjort en rigtig dejlig musiker i hende. Maria Teresa Assing blev rost for sin debut for to år siden, og i en tid, hvor vi herhjemme ikke er alt for forvænt med gode unge pianister, er hun en af dem, der faktisk kan formulere sig ved tangenterne, så det er værd at lytte til. Det beviste den dansk-norske klaverpige, da hun spillede uddrag af franskmanden Olivier Messiaens farvestrålende 'Vingt regards'. Messiaen er klangkunst, og det forstår Assing. Men der er også et eller andet galt. Smilet var mistænkeligt afmålt, og usikkerhedsmomenterne alt for mange, da hun gav en recital, som, hvad programlægningen angår, ellers var en rigtig luksusmenu. Bachs partita i B-dur blev en usikker indledning, hvor alt, hvad der hedder udsmykning, forsvandt i nærmest lydløse anslag. Fire romantiske Chopinpræludier gik godt, men Mozarts a-mol-sonate endte i kollaps. Jeg håber, Assing kommer stærkt igen, for, som sagt, musikeren inden i hende fejler ikke noget. Men andre facetter skal der arbejdes med.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen