ny-nationalt Indvandrere vil gerne i Det Kongelige

Bournonville-klassikeren 'Napoli' har fået mange indvandrere til at løse billet til Det Kongelige Teater.
Bournonville-klassikeren 'Napoli' har fået mange indvandrere til at løse billet til Det Kongelige Teater.
Lyt til artiklen

Det Kongelige Teaters Klub Teater-2-Nights har fået flere indvandrere ind og se nationalscenens forestillinger. Midtvejs i denne sæson er solgt 2600 billetter til klubbens syv forestillinger.

»Det, der sælger rigtigt godt, er noget, der kan ses af familier. Som for eksempel 'Fyrværkerimesterens Datter' og de store fortællende balletter som 'Napoli' - Bournonvilleklassikeren og 'Caroline Mathilde'«, fortæller udviklingschef Rikke Sanderhoff Mørch, som har til opgave at få flere indvandrere og flygtninge i Det Kongelige Teater.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her