Newyorker-kabaret kommer til København

Danske ´Skammens Vogn´ består af en digter, en musiker og en tegner, som sammen med det øvrige Cabaret [Tribunale] har optrådt fem gange i New York.Cabaret [Tribunale]
Danske ´Skammens Vogn´ består af en digter, en musiker og en tegner, som sammen med det øvrige Cabaret [Tribunale] har optrådt fem gange i New York.Cabaret [Tribunale]
Lyt til artiklen

Den dansk-engelske rapper MC Jabber fra Blue Foundation agerer sprechstallmeister i kabareten Cabaret [Tribunale], der indtager PLEX på lørdag. Med hver sit 15 minutter lange indslag vil ni vidt forskellige kunstnere fra USA, Danmark og England underholde på scenen.

Det danske poesiband Skammens vogn, der også optrådte på Roskilde Festivalens Spoken Word i sommer, deltager som en af de ni kunstnere. Da kabareten spillede i New York oplæste gruppen deres satiriske digte med livemusik og tegninger som visuals på newyorkerkirkens vægge.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her