Desperate balletdansere vil forhandle alt for at undgå fyringer

Forhandling. Balletdanserne er villige til at gå ned i løn for at undgå fyringer. Arkivfoto.
Forhandling. Balletdanserne er villige til at gå ned i løn for at undgå fyringer. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Vi er villige til at forhandle om alt for at undgå fyringer. Også at gå ned i løn«. Så markant er udmeldingen fra formanden for balletdansernes fagforening, Byron Mildwater, oven på de bebudede massefyringer på Det Kongelige Teater. I dag indleder teatrets ledelse og tillidsfolkene forhandlingerne om, hvordan og hvor der skal fyres folk. Men på forhånd har balletmester Nikolaj Hübbe meldt ud, at der kommer til at ske fyringer blandt balletdanserne som led i den store sparerunde. »Vi er parate til at gå ned i løn, det har jeg allerede foreslået ledelsen. Vi er godt klar over, at der skal spares, og vi er parate til at gøre, hvad der skal til, for at undgå at balletkorpset bliver mindre«, siger Byron Mildwater.

LÆS ARTIKEL Det Kgl. Teater fyrer 100 ansatte

Balletdanserne vil desuden foreslå, at de fremover kun danser i ét hus, at der skæres drastisk ned på kostumer og på omfanget af aftenprøver. Og så mener de, at teatret skal forsøge at finde personlige sponsorer til en række dansere, der betaler en del af deres løn.

»Vi skyder os selv i foden«
Mens balletdanserne er klar til at skære i egen løn for at undgå fyringer, mener skuespillernes tillidsmand, Henrik Jandorf, ikke, det er løsningen:

»Det er ikke os som arbejdstagere, der skal redde teatrets økonomi ved at gå ned i løn. Hvad med ledelsen selv, der har tårnhøje lønninger? De burde gå ned i løn«.

Henrik Jandorf mener, at teatrets ledelse har ignoreret alle andre besparelsesmuligheder på teatret end fyringer.

»Hvorfor har vi for eksempel et kæmpestort kostumelager på en fin adresse på Esplanaden i København? Flyt det ud i provinsen. Og begynd at genbruge kostumer derfra i stedet for at sy nye, hver gang vi laver en forestilling. Der kan man hente hundredtusindvis af kroner på årsbasis«, siger han. Der er også penge at hente ved at samordne de forskellige overenskomster for medarbejderne på teatret, mener Henrik Jandorf. I dag bliver eksempelvis prøveforløb unødigt forlænget, når en scenetekniker skal holde pause klokken 10 og skuespillerne først klokken 11.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her